PŘÍPRAVNÉ KURZY NA PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ 2023

Gymnázium Říčany pořádá přípravné kurzy z českého jazyka a matematiky pro žáky 5. a 9. ročníků základní školy.

Termínyúterý 15.30 – 17.10 nebo sobota 8.30 – 10.10 (vždy 45 min ČJ a 45 min MAT + 10 min přestávka mezi jednotlivými bloky)

Cena3800,- Kč/pololetí (pololetí = 12 lekcí), 1. pololetí: říjen – prosinec, 2. pololetí: leden – březen

Přihlášení: pripravny_kurz@gyri.cz, specifikujte, o kterou úroveň (5. nebo 9. ročník) a o který kurz (úterý nebo sobota) máte zájem PŘIHLÁŠKY ZASÍLEJTE DO 5.9.2022

Úspěchy studentů v krajských, celostátních a mezinárodních vědomostních soutěžích

V krajském kole soutěže v jazyce španělském nás ve všech kategoriích skvěle reprezentovali naši studenti. V kategorii SŠ I se kvintán Vlastimil Špok umístil na 1.místě, v SŠ II obsadila oktavánka Kačka Pokorná 2.místo a v SŠ III obhájila 1.místo maturantka Adéla Šedinová. Do celostátního kola soutěže se tak probojovali Vlasta s Adélou. V konkurenci obstáli, Vlasta se umístil na sedmém a Adéla na šestém místě.

Velkou radost nám udělali naši žáci v krajském kole biologické olympiády. V kategorii D získali sekundáni Michal Tměj 2. místo a Veronika Havlíčková 6. místo. V kategorii C obsadili terciáni Martin Kundrát 1. místo, Jan Parobek 4. místo a Katka Kolmanová z kvarty 5. místo.

I v dalších krajských kolech vědomostních soutěžích naši žáci nezklamali! V dějepisné olympiádě získal v kategorii I. Jan Parobek z kvarty 1. místo, v olympiádě v českém jazyce vybojovala 4. místo septimánka Kateřina Palečková.

Z chemické olympiády kategorie B přivezl 3. místo septimán Pavel Kletečka, který nás reprezentoval i v krajském kole SOČ, kde kraloval a získal 1. místo. V astronomické olympiádě obsadil v kategorii H Michal Tměj 1. místo a v kategorii C sextánka Martina Pelantová 4. místo.

Úspěšní byli naši žáci v soutěži Matematický klokan. V kategorii Benjamín obsadili sekundáni Karel Hojný 1. místo a 3. místo Linda Sikorová. V kategorii Junior a Student vybojovali 1. místa sextán Hynek Tolar a septimán Pavel Kletečka.

V zemském kole soutěže Certamen Latinum získala 3. místo Eliška Hrubošová z septimy a úspěšná byla i v olympiádě v německém jazyce, kde obsadila v kategorii III.A 2. místo.

Největších úspěchů dosáhli žáci v celostátních a mezinárodních kolech vědomostních soutěží! Septimánka Eliška Hrubošová získala v soutěži Den s překladem – latina výborné 2. místo a v soutěži Cena B. Müllerové byla mezi prvními šesti.

V celostátním kole Kybersoutěže v kategorii Junior obsadil 1.místo tercián Vojtěch Čepička, který nás reprezentoval i v mezinárodní soutěži Baltie, ve které Vojta získal vnikající 3.místo!

Studentům gratulujeme a děkujeme jim za skvělou reprezentaci školy!

Předání maturitního vysvědčení.

Po dvou letech trápení s covidem mohli konečně naši maturanti a maturantky prožít slavnostní předání maturitních vysvědčení společně se svými rodiči a blízkými v aule našeho gymnázia.

Slavnost obohatila úspěšnou dramaturgií a krásným zpěvem společně s pěveckým sborem paní profesorka I. Remková, která byla i vtipnou průvodkyní celého ceremoniálu.

Děkujeme za krásný zážitek!

Foto Maturity

Gyri se neztratí, když má tak šikovné “orienťáky”

Ve středu 18. 5. se vybraní studenti Gymnázia Říčany zúčastnili Krajského přeboru v orientačním běhu v Dobříši. I přes to, že jsme neměli obsazené všechny věkové kategorie, a navíc soutěžily orienťácké velmoci, jako je Kamenice a Dobříš, se naši sportovci v pořadí jednotlivců vůbec neztratili a vybojovali perfektní umístění.

2. místo               D7          Veronika Havlíčková

4. místo               H7           Lukáš Kohoutek

4. místo               DS          Martina Pelantová

1. místo               D9          Berta Šunková
  2. místo               D7          Sára Šunková

7. místo               D9          Sára Vaughanová

V soutěžní kategorii DH7+DH9 obsadili Veronika Havlíčková, Sára Šunková, Berta Šunková, Sára Vaughanová, Karel Hojný, Lukáš Kohoutek v konkurenci 14 škol 4. místo, a to navzdory chybějícím chlapcům v H9!

V dílčích soutěžních kategoriích jsme dokonce získali místa na stupních vítězů!

1. místo (z 10 škol) - D7 - Veronika Havlíčková, Sára Šunková
  2. místo (z 10 škol) - D9 - Berta Šunková,  Sára Vaughanová

4. místo (z 12 škol) - H7 - Lukáš Kohoutek, Karel Hojný

Individuální výkony a výsledky nesoutěžních kategorií jasně ukazují sílu orienťáku na Gymnáziu Říčany. Pokud bychom měli chlapce v H9 kategorii a do dvojice DS a HS, pak by nás v obou kategoriích “bedna” pravděpodobně neminula. A dost možná i pozice nejvyšší😊. Na závěr bych ráda poděkovala panu Michalu Pelantovi za pomoc s organizací a doprovod na akci samotnou.

Foto orienťák                                                                                                 M.Kozáková

Návštěva Goethe-Institutu

Dne 2. června navštívili studenti sexty a septimy gymnázia Říčany Goethe-Institut nacházející se v Praze na Masarykově nábřeží. Jedná se o německý kulturní institut s celosvětovou působností ve více než 90 státech a cílem této návštěvy byla účast na českém finále debatní soutěže Jugend debattiert in Mittel-, Ost- und Südosteuropa tedy Debata mládeže ve střední, východní a jihovýchodní Evropě. Ovšem ne jako soutěžící, ale jako publikum. Studenti měli možnost nahlédnout do světa němčiny a zaposlouchat se do vyostřené debaty na téma „Sollen in der Europäischen Union die nationalen Staatsangehörigkeiten durch eine europäische Staatsangehörigkeit ersetzt werden?”, v překladu „Měla by být národní občanství v Evropské unii nahrazena evropským občanstvím?”. Samotná debata trvala něco málo přes dvacet minut, avšak program byl zpestřen jak pár slovy od sponzorů soutěže, tak hudebním vystoupením a ukončen vyhodnocením a vyhlášením vítěze. Nechybělo ani bohaté občerstvení v podobě sladkých zákusků, slaných jednohubek a kávy. Studentům se návštěva moc líbila a zároveň je inspirovala k angažování se v soutěži v následujících ročnících. Byla poučná nejen z jazykového, ale i sociálně problematického hlediska, kdy byli studenti seznámeni s významem věcné argumentace, schopností formulace svých názorů a jejich následné přesvědčivé prezentace a celkově s významem debaty jako nástrojem demokratické výměny názorů.