Za pravěkem na Marvánek

 

Není známo, že by byl Marvánek pravěkým nalezištěm, ale přesto jsme si tam koncem listopadu s prvním ročníkem čtyřletého gymnázia doslova osahali první pravěkou technologii. Revoluční technologii starou nejméně 300 tisíc let. Společnými silami jsme rozdělali životodárný oheň! Oheň mimo jiné prodloužil čas, který mohli lidé trávit společně, což vytvořilo prostor pro rozvoj strukturovaného jazyka. Oheň také ohřál jídlo, čímž se potrava stala stravitelnější, dodávala rychleji a snadněji víc energie. Vyzkoušeli jsme si oheň rozdělat pomocí techniky tření dřev za pomoci luku (uměli to už paleolitičtí lidé, předchůdkyní byla technika bez luku, pouze pomocí dlaní), ocílky a křemene (od doby železné tento způsob přetrval do 18. století) a moderního křesadla. Pyrit nebo jiný “ohňový” kámen, jsme k dispozici, bohužel, neměli. Po zahřátí u vytřeného/vykřesaného ohně jsme se doslova vrhli na lov divoké zvěře. Každý z nás oštěpem ulovil zvíře, na které stačil: zajíce, srnu, zubra nebo mamuta. Stejnou, byť neviditelnou, zvěř jsme se pokoušeli ulovit i z hlediska lidského vývoje modernější zbraní: za pomocí luku a šípu. Posilnili jsme se soudobou rostlinnou čokoládou a čajem s medem a snad jsme si nepřivodili zubní kaz! Na rozdíl od neolitických prvních zemědělců, kteří se s tímto negativním důsledkem pokroku poprvé setkali, máme k dispozici výdobytky moderní hygieny! 

Díky moc všem “prvákům a prvačkám”, kolegyni Ladislavě Eliášové a v rozdělávání ohně zkušenému Martinu Mackovi. Bylo to velmi příjemné pravěké odpoledne!

 

Foto Pravěk                                                                                               Tamara Nováková

 

 

ČSOP Vlašim Záchranářská stanice

 

Začátkem listopadu naši školu navštívili zaměstnanci paraZOO Vlašim, aby žáky nižšího gymnázia seznámili s významem, provozem i zajímavostmi zoo. Poutavý výklad byl pozorně sledován a v následující diskuzi se žáci mohli dovědět další informace jako např. co dělat, jestliže najdeme zraněné zvíře; jak pomoci zvířatům přežít zimu atd. Jako poděkování byl pro zvířata v paraZOO zorganizován sběr potravin, které, doufáme, udělají zvířátkům radost a pochutnají si! 

Děkujeme pracovníkům paraZOO za poutavé vyprávění!

Foto paraZOO                                                                                             Dagmar Řeháková

 

 

Den latiny

Ve čtvrtek 1. prosince se studenti latinského jazyka zúčastnili Dne latiny pořádaného Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy. Program byl zahájen přednáškou Michala Skřejpka „Lidé na okraji římské společnosti“, která se zabývala osobami diskriminovanými nejen soudobou společností ale také římským právem. Následně měl každý možnost vybrat si z několika přednášek a seminářů tematicky spojených s latinou a řeckým jazykem. Šlo například o antický výklad meteorologických jevů, vysvětlení problematiky starořímské komedie, přiblížení historických forem medicíny a mnoho dalších. Všechny přednášky byly určeny především středoškolským studentům s cílem ukázat, že latinský jazyk má své praktické využití v mnoha oborech, a prohloubit zájem o jeho studium. Na fakultě proběhla také výstava o životě Cicerona, který pro letošní desátý ročník představoval jedno z hlavních témat.

Den latiny byl příjemným zpestřením školního roku a všem vřele doporučujeme se ho zúčastnit.

 

Foto Den latiny                                                             Julie Smíšková, Mia V. Teclová, V6

 

 

 

Návštěva Goethe-Institutu 

 

Začátkem listopadu třídy kvinta a septima navštívily Goethe-Institut v Praze. Žáci se dozvěděli, jak a proč toto kulturní zařízení vzniklo a kde se s ním můžeme setkat ve světě. 

V rámci interaktivní prohlídky knihovny Institutu jsme se seznámili s nejznámějšími díly německy psané literatury. Mohli jsme si také prolistovat německé časopisy, učebnice, knížky pro děti nebo si poslechnout hudbu z dílen německých klasiků. V druhé části prohlídky jsme pak zhlédli film Bornholmer Straße pojednávající o posledních hodinách rozděleného Německa. Touto návštěvou jsme si přiblížili kulturní základy našich německých sousedů a připomněli si i část jejich dlouhé historie. 

                                                                                   Za septimu a kvintu Prokop Hanzal

 

Vědecký čtyřboj

 

„Vědecký čtyřboj“ je mezinárodní středoškolská přírodovědná soutěž čtyřčlenných týmů, ve které studenti středních škol prokazují znalosti z chemie, biologie, fyziky a matematiky. Svou specializaci soutěžící využívají nejen při řešení samostatných teoretických testových úloh a praktických úloh v laboratořích, ale také během úkolů postavených na týmové spolupráci. Organizátory soutěže jsou profesoři a studenti VŠ, Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity, Matematicko-fyzikální fakulta UK a další, ale hlavně Gymnázium Ostrava-Zábřeh. V letošním, jubilejním roce se poprvé soutěže zúčastnil i tým složený z našich oktavánů Pavel Kletečka, Radomír Budínek, Viktor Knobloch a Jakub Sůsa. 5. ročník soutěže probíhal dvoufázově a prvního online kola se zúčastnilo rekordních 872 studentů a bylo sítem pro velké finále, na které se nejlepší týmy sjely do Ostravy. Zde probíhalo dvoudenní soutěžení 24.‑25.11. 2022, během kterého postupně soutěžící absolvovali teoretické úlohy, praktické úlohy v laboratořích a závěrečné týmové kolo.

Studenti Gymnázia Říčany se Vědeckého čtyřboje účastnili letos poprvé a v obrovské konkurenci se neztratili, skončili na pěkném 11. místě. Blahopřejeme!

Foto Čtyřboj                                                                                                 Dagmar Řeháková

 

 

 

 

Pišqworky

 

 Začátkem listopadu se naše dva tříčlenné týmy zúčastnily oblastního kola světoznámé hry pišqworky v pražského gymnáziu Nad Štolou. Bagříci skončili na krásném 5-8 místě a tým Bagr dokonce bez jediné porážky zvítězil.

    Za tři týdny se na stejném místě pořádalo krajské kolo. Na tuto soutěž se sjelo dokonce dvacet týmů, ti nejlepší z oblastních kol. Hrálo se tentokrát Švýcarským stylem na sedm kol. Po odehrání všech zápasů se náš tým Bagr radoval z druhé příčky a tak jsme postoupili do grandfinále, které se bude konat v Brně! Moc se na něj těšíme! Křížkům a kolečkům zdar a držte nám pěsti!

 

Foto Piškvorky                                  Karel Hojný, Tomáš Tichý a Šimon Petrák, V3, upr.

 

,,Mathing"soutěž

 

V úterý 29.11. se na státním gymnáziu v Říčanech psala soutěž ,,Mathing". Tato týmová olympiáda není až tak o znalostech, ale především o dohledání informací z různých zdrojů, jako je například internet, učebnice a různé tabulky. Soutěž nás naučila rychlé vyhledávání informací, brainstorming, spolupráci a rovnoměrné rozdělení práce v týmu. Získání těchto softskills je velmi motivující, a proto se této soutěže jako třída každoročně zúčastníme.

 

Foto Matsoutěž                                                                                            Vojtěch  Beneš, C3

 

 

This content comes from a hidden element on this page.

The inline option preserves bound JavaScript events and changes, and it puts the content back where it came from when it is closed.

Click me, it will be preserved!

If you try to open a new Colorbox while it is already open, it will update itself with the new content.

Updating Content Example:
Click here to load new content

© Copyright 2020 Gymnázium Říčany | O tvůrcích webu